Przenośniki jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia, które służą do transportu – najczęściej różnego rodzaju produktów. Zwykle spotyka się je na dużych budowach, w kopalniach, wysypiskach śmieci, składowiskach różnych towarów czy w dużych magazynach logistycznych. Aby bezpiecznie i szybko transportować towar w obrębie danego zakładu, wykorzystuje się najczęściej przenośniki kubełkowe i ślimakowe.
Przenośniki ślimakowe – do czego służą najczęściej?
Przenośniki ślimakowe zwykle dzieli się na dwa rodzaje – przenośnik ślimakowy korytowy i rurowy. Przenośniki ślimakowe korytowe służą najczęściej transportowaniu surowców szybkich, takich jak piach, zboża, popiół, cement i wiele innych. Wykorzystywane są często w rolnictwie, branży spożywczej, budowlanej i szeroko rozumianym przemyśle. Przenośniki ślimakowe rurowe służą najczęściej do transportu ukośnego i poziomego towarów sypkich. Umożliwiają bezpieczne przetransportowanie surowców bez możliwości ich utraty.
Przenośniki ślimakowe mogą być wykonane pod specjalne zamówienie klienta, który ma jasno określone potrzeby co do długości pokonywanej przez surowce trasy oraz poziomu nachylenia odcinka. Jest to niezawodny sposób transportu, wykorzystywany od lat i niezmiennie cieszący się popularnością.
Pojemniki kubełkowe – transport materiału w kuble
Przenośniki kubełkowe to nieco inna konstrukcja, która służy do transportowania materiałów w układzie góra – dół lub w sposób okrężny. Ich konstrukcja polega na systemie transportowym kubła, który z założenia może mieć różne rozmiary. Kubły najczęściej są bardzo szczelne, odporne na działanie kwasów czy innych chemikaliów, odporne na czynniki zewnętrzne. Bardzo często kubły mają otwierane dno w celu uniemożliwienia zalegania materiału, a także są produkowane w trybie modułowym, by móc stworzyć ciąg technologiczny. Jedną z istotniejszych kwestii wybierając przenośnik kubełkowy jest sama wielkość pojemnika oraz jego wydajność w określonym odstępie czasu.
Przenośniki kubełkowe i ślimakowe – zastosowanie
Przenośniki tego typu są urządzeniami bardzo mało awaryjnymi i uniwersalnymi, znajdują więc wykorzystanie w wielu gałęziach przemysłu, jak chociażby:
– w rolnictwie: do transportu zbóż, nasion, pasz, nawozów,
– w budownictwie: do transportowania betonu, silikatów, gipsu, gruzu, różnych kruszyw, piasku, a nawet wody,
– w przemyśle spożywczym: do transportowania cukru, soli, mąki, produktów spożywczych,
– w przemyśle energetycznym: transportują piasek, biomasę, pellet, miał, węgiel.
Kruszarka gruzu – w jakich sytuacjach jest niezbędna?
Kruszenie gruzu – choć od lat bardzo popularna i ekonomiczna metoda zagospodarowania zbędnego gruzu – wciąć obca jest znacznej części społeczeństwa. Niewielu wie, że dzięki kruszarkom mobilnym są w stanie przerobić niepotrzebny gruz na wartościowy materiał budowlany. Jak to działa? Kruszenie gruzu – mobilne kruszarki Dzięki usługom mobilnych kruszarek – np. kruszarki z Brodnicy – […]