Wiele osób przejeżdżając koło budów obserwuje wysokie… Dźwigi czy żurawie? A może chodzi dokładnie o to samo, ale nazwy używa się wymiennie? W tym artykule powiemy o różnicach występujących między dźwigami a żurawiami.
Żurawie i dźwigi – To samo czy dwa inne urządzenia?
Urządzenia dźwigowe wykorzystywane s praktycznie na wszystkich większych budowach. Są one wręcz niezbędne przy wykonywaniu wielu prac. W zależności od wielkości inwestycji używa się dźwigów lub żurawi. Słowo „lub” wiele tutaj wnosi. Dlaczego? Odpowiada na nasze pytanie, czy dźwig Włocławek i żuraw to ta sama maszyna. Wiele osób myśli, że słowo dźwig i żuraw odnosi się do tej samej maszyny budowlanej. Ale rzeczywistość jest inna. To inne urządzenia, które – choć są podobne – różnią się od siebie budową, sposobem działania oraz możliwościami. Zobaczmy jakie to różnice.
Czym są żurawie?
Żuraw, a mówiąc fachowo żuraw wieżowy lub budowlany, to urządzenie nieruchome i masywne. To oznacza, że zanim się je ustawi i zamontuje, trzeba dobrze przemyśleć, w którym miejscu najlepiej, aby stało. Ciekawostką jest, że żuraw może zostać zamontowany nie tylko na ziemi, ale także na ścianach lub dachach budynków. To częste zjawisko. Dotyczy ono przede wszystkim dużych inwestycji budowlanych, takich jak wznoszenie wieżowców. Jakie możliwości ma taka maszyna? Wysięg i wysokość podnoszenia żurawi może wynosić 100 metrów. A udźwig? Ich udźwig sięga do 80 tysięcy kilogramów. Niesamowity wynik. A co powiedzieć o dźwigach?
Dźwig Konin – Czym jest?
Prawidłową nazwą dźwigu jest żuraw ruchomy. To maszyna, którą montuje się na specjalnej platformie przejezdnej. Dzięki temu, w przeciwieństwie do żurawia jest to urządzenie ruchome. Dźwig Włocławek w porównaniu z żurawiem posiada mniejszy udźwig oraz zakres pracy. Jednak nie traktuje się tego jako minus. Po prostu dźwig Konin sprawdza się w innych sytuacjach. Jego transport jest zdecydowanie prostszy, a sam dźwig dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest dużo precyzyjniejszy i zwinniejszy od żurawia. Dźwigi najlepiej sprawdzają się:
- w miejscach, gdzie nie ma dużo wolnej przestrzeni,
- gdzie prace muszą przebiegać w sposób precyzyjny,
- gdy nie jest potrzeby duży zasięg ramienia.
Wykorzystywane są głównie przy mniejszych pracach budowlanych.
Jacuzzi ogrodowe, domowe – Lokalizacja ma znaczenie!
Jesteś w trakcie projektowania nowego domu, tarasu lub ogrodu i planujesz zagospodarować miejsce na jacuzzi? A może od lat mieszkasz tak samo, a teraz bez większych przeróbek chciałbyś zainwestować w wannę spa? Bez względu na to, czy chodzi o jacuzzi ogrodowe czy domowe, musisz mieć dobrą lokalizację. Co warto wziąć pod uwagę?